top of page

Korrelatsioonanalüüs

Korrelatsioonanalüüs

Korrelatsioonikordajaid kasutatakse seose uurimiseks kahe arvulise või pikema skaalaga järjestustunnuse vahel. Korrelatsioonimeetod võimaldab kirjeldada nii seose suunda kui ka tugevust (Rootalu, 2014). Korrelatsiooni tugevuse visualiseerimiseks kasutatakse hajuvusdiagrammi (Joonis 1). Hajuvusdiagrammil on esitatud väärtuste paarid ja igale paarile vastab üks punkt, mille üheks koordinaadiks on tunnuse X väärtus ja teiseks koordinaadiks tunnuse Y väärtus (Sauga, 2015).

korrelatsioon.PNG

Joonis 1. Korrelatsiooni tugevuse ja suunda visualiseerimine

Korrelatsiooni tugevuse poolest korrelatsioon r võib olla kas nõrk või tugev, või korrelatsioon võib ka puududa. Mida lähemal on r arvule 1, seda tugevam on korrelatsioon ehk seos tunnuste vahel ja mida lähemal on r arvule 0, seda nõrgem on korrelatsioon (Kaart). Suuna poolest võib korrelatsioon olla kas positiivne või negatiivne, ehk sama- või vastassuunaline. Positiivse korrelatsiooni puhul ühe suuruse kasvades teine suurus samuti kasvab. Kui korrelatsioonikordaja on negatiivne, tähendab see, et on olemas vastupidine seos: mida suurem on ühe muutuja väärtus, seda väiksem on teise väärtus (vt Tabel 1) (Osula, 2014; Rootalu, 2014).

kor_tabel.PNG

Tabel 1. Korrelatsiooni väärtused.

SPSS Statistics kasutamine

Seose illustreerimine

Kahe tunnuse vahelise seose illustreerimiseks hajuvusdiagrammina valitakse “Graphs” -> “Legacy Dialogs” -> “Scatter/Dot” -> “Simple Scatter”. Tunnused määratakse X-teljel ja Y-teljel (Joonis 2).

korraltsioonianalyys.png

Joonis 2. Tunnuste valimine

Näide

Näide

Hajuvusdiagrammi loomiseks valis autor näitena kaks tunnust “eap”  ja "tunnid" failist „kirjeldav_statistika.sav” (Joonis 3).

hajuvusdiagramm.png

Joonis 3. Hajuvusdiagramm

Ülesanne

Ülesanne:

1. Failist „vilistlasuuring.sav” valige kaks tunnust „vanus” ja „netopalk” ning nende vahelise seose kirjeldamiseks moodustage hajuvusdiagramm „Simple Scatter” abil, kasutades eespoololevat juhendit. „Y” teljele viige tunnus „vanus” ja „X” teljele tunnus „netopalk”. Valminud hajuvusdiagramm on esitatud allpool (Joonis 4).

hajuvus_diagramm.PNG

Joonis 4. Hajuvus diagramm ("Simple scatter") ülesandes 1

Kasutatud allikad: 

Kaart, T. (puudub). Matemaatiline statistika ja modelleerimine. Loetud: http://ph.emu.ee/~ktanel/DK_0007/DK_loeng31.pdf

Osula, K. (2014). Regressioonanalüüs. Loetud: http://www.tlu.ee/~kairio/mm/9%20regressioon/Regressioonanal%C3%BC%C3%BCs.pdf

Rootalu, K. (2014). Korrelatsioonikordajad. Loetud: http://samm.ut.ee/korrelatsioonikordajad

Sauga, A. (2017). Statistika. Loetud: https://taltech.ee/organisatsioonid/ttukirjastus/raamatud-4/korgkooliopikud/statistika-opik/

bottom of page