Risttabel
Risttabelit (ingl. Pivot Table) nimetatakse ka kahemõõtmeliseks sagedustabeliks. Risttabelis võivad olla esitatud vastajate arvud või osakaalud. Kui võrreldavate gruppide suurused ei ole võrdsed, tuleb risttabelis sageduste asemel võrrelda protsente (Rootalu, 2014; Sauga, 2017). Võrdlemiseks on vaja tabelisse lisada protsendid võrdleva tunnuse järgi.
Risttabeli loomine
Risttabeli loomiseks on vaja valida “Analyze” -> “Descriptive Statistics” -> “Crosstabs” (Joonis 1).

Joonis 1. Risttabeli loomine
Pildil on märgistatud kolm numbrit:
-
Row(s): valitakse üks või mitu tunnust, mida kasutatakse ridades.
-
Column(s): valitakse üks või mitu tunnust, mida kasutatakse veergudes.
-
Cells: määratakse, millist väljundit igas lahtris kuvatakse. „Counts” all paigutatud linnuke „Observed” kõrval näitab sagedust. „Percentages” all võib valida protsente sõltuvalt risttabeli elementidest, mille suhtes need võetud on. Risttabeli elementideks on read, veerud ja lahtrid, mille järgi nimetatakse ka tabelisse märgitavaid protsente (Joonis 2).

Joonis 2. "Cell display" vaheleht
-
Row: Rea protsendid näitavad, mitu protsenti selle rea inimestest kuulub ühte või teise veergu.
-
Column: Veeru protsendid näitavad, mitu protsenti selle veeru inimestest kuulub ühte või teise ritta.
-
Total: Üldised protsendid näitavad, mitu protsenti selle tabeli inimestest kuulub ühte või teise lahtrisse (Rootalu, 2014).
Näide
Risttabeli loomiseks valis autor näitena küsimused “Kool” ja “Sugu” failist „vilistlusuuring.sav” (Joonis 3). Autor sorteeris tabeli viimase veeru alusel. Selleks tuleb risttabeli peal teha topeltklõps, viimase veeru peal paremklikk ja seejärel valida „Sort Group” -> „Descending”.

Joonis 3. Toimetatud risttabel
Vaadates antud tabelit, võib järeldada, et Tallinna Tehnikaülikool on kõige levinum meeste seas, kelle koguprotsent on 35 ning Tartu Ülikool on kõige levinum naiste seas, kelle koguprotsent on 26.
Ülesanded:
Risttabelid peavad olema toimetatud ja esitatud loetaval kujul.
1. Võrrelge risttabelis kahte küsimust „Kuivõrd oli Teie õpingute aegne töö ja õpitav eriala seotud?” ja „Sugu”. Kasutage faili „vilistlasuuring.sav”. Esitage tulemused ainult protsentidena (veeruprotsendid kokku 100). Formuleerige järeldust. Risttabeli lahendus on esitatud allpool (Joonis 4).

Joonis 4. Lõplik risttabel ülesandes 1
2. Failis „vilistlusuuring.sav” valige tunnus „amet” mis vastab küsimusele „Kas Te olete” ja tunnus „sugu”. Risttabelis esitage ainult protsendid (veeruprotsendid kokku 100). Koostatud tabelis tuleb andmed sorteerida viimase veeru põhjal. Millist ametit esineb meeste hulgas kõige rohkem ja kas see näitaja langeb kokku naiste omaga? Risttabeli lõplik tulemus on esitatud allpool (Joonis 5).

Joonis 5. Lõplik risttabel ülesandes 2
Kasutatud allikad:
Rootalu, K. (2014). Risttabelid ja seosekordajad. Loetud: http://samm.ut.ee/risttabelid-ja-seosekordajad
Sauga, A. (2017). Statistika. Loetud: https://taltech.ee/organisatsioonid/ttukirjastus/raamatud-4/korgkooliopikud/statistika-opik/