Tulpdiagramm
Tulpdiagramm (ingl. Bar chart) näitab mingi tunnuse väärtuste esinemissagedust. Iga tulp vastab tunnuse konkreetsele väärtusele ja tulba kõrgus näitab selle väärtuste esinemissagedust (Õunapuu, 2014).
Esinemissagedust võib esitada täisarvudes või protsentides. Kui terviku, st 100%, jagunemist osadeks on ülevaatlikum väljendada sektordiagrammi abil, siis mitme valikuga vastuste esitamiseks sobib just tulpdiagramm. Juhuslikku järjestust tuleks vältida, kuna see vähendab ülevaatlikkust. Kui tunnuse väärtustel puudub sisuline järjestus, eelistatakse tulbad järjestada kahanevasse järjekorda (Osula, 2012).
Tulpdiagrammi loomine
Tulpdiagrammi loomiseks SPSS Statistics tarkvaras on vaja valida “Graphs” -> “Legacy Dialogs” -> “Bar” (Joonis 1).

Joonis 1. Tulpdiagrammi loomine
Alguses tuleb valida aknas tulpdiarammi tüüp.
• Simple – tavaline tulpdiagramm, kus igas tulbas esitatakse ühe tunnuse kokkuvõte.
• Clustered – võrdlev tulpdiagramm, kus kahe tunnuse jaoks esitatakse tulbad üksteise kõrval.
• Stacked – kihtdiagramm, kus tulpades esitatakse võrreldavate kategooriate vastused liidetuna (Osula, 2012).
Peale tulpdiagrammi tüüpi valimist avatakse uus aken kus vaikimisi näidatakse tunnuse arvu/sagedust igas tulbas - „N of cases”. Kui soovitakse näidata protsente, siis tuleb valida „% of cases“ (Joonis 2).

Joonis 2. Tulpdiagrammi esindus
Tulpade järjestamine ja kokkupanemine
Tulpasi saab järjestada peale tulpdiagrammi loomist vajutades diagrammile kaks korda ja diagrammi redaktoris (aknas „Chart Editor”) vajutada „X” nupule ülemisel paneelil või teha topeltklõps tulpadel. Peale seda vajutamist avatakse aken „Properties” ja vahelehel „Categories” on võimalik tulpade järjekorda muuta (Joonis 3).
Tulbad võib järjestada nende suuruse (sageduse) järgi (Sort by: Statistics) kahanevas järjestuses (Direction: Descending) (Osula, 2012). Järjestustunnuse puhul säilitatakse järjestustunnuse loogiline järjekord. Kui andmed ei ole järjestustunnuse järjekorras, siis sorteerimiseks tuleb valida Sort by: Value (see eeldab, et andmed on kodeeritud õiges järjekorras).

Joonis 3. Tulpade järjestus
Kui koostatud tulpdiagrammil on mitu väikest tulpa, siis tasub panna väikesed tulbad kokku, moodustades nendest ühe tulba. Selleks on vaja “Properties” aknas “Categories” vahelehel märgistada protsendiline osakaal “Collapse (sum) categories less than ... % ” juures. Kokkuliidetud väärtustest moodustatakse uus sektor, mille nimeks on “Other”, kuid paremklõpsuga saab sisestada uue kategooria nimetust.
Andmesiltide lisamine ja formaadi muutmine
Diagrammide puhul kujundamine toimub „Chart Editor” aknas, selleks on vaja teha topeltklõps moodustatud diagrammile. Sektorite märgistamiseks ehk andmesiltide lisamiseks vaja teha paremklõps sektori peal ja valida menüüst „Show Data Labels” (Joonis 4).

Joonis 4. "Show Data Labels"
Koos paigutatud tulpadele andmesiltidega muutus ka „Properties” akna sisu, sinna ilmus vaheleht „Data Value Labels” (Joonis 5). „Displayed” väljale on ette antud sildid, mida hetkel diagrammil kuvatakse. Kategooria osakaal võib olla esitatud kas protsentides (Percent) või sageduses (Count). „Label Postition” all võib valida andmesiltide paigutust.

Joonis 5. Vaheleht "Data Value Labels"
Vahelehel „Number Format” võib muuta kuvatavate komakohtade arv „Decimal Places” lahtris. Tavaliselt see kasutatakse protsentide jaoks, näiteks kui on vaja protsendid esitada tervikuna (Joonis 6).

Joonis 6. Vaheleht "Number Format"
Näide
Tulpdiagrammi loomiseks valis autor näitena tunnuse “kool” failist „vilistlusuuring.sav”. Tavalise tulpdiagrammi tegemiseks tuleb valida ”Simple” diagramm ja ”Summaries for groups of cases”. Andmete sageduste esitamiseks oli valitud ”N of cases” . Autor vahetas tulpade teljed, sorteeris tulbad sageduse järgi ja paigutas andmesildid.
Telgede vahetamine on oluline siis, kui tekst tulpade all ära ei mahu. Sellisel juhul vaja tulpdiagrammi teljed ära vahetada. Avatud „Chart Editor” aknas on vaja teha paremklõps diagrammile ja menüüst valida „Transpose Chart”.
Kuna tulpasi tuli palju, otsustas autor panna väiksed tulbad kokku. Uus loodud tulp oli paigutatud järjekorra aknas viimaseks. Parempoolse noole abil "Categories" vahelehel saab tulpa tõsta üles (Joonis 7). Seejärel tuleb vajutada „Apply“ ning diagrammil paigutatakse "Muud" („Other“ ) tulp alumiseks.

Joonis 7. Tulpade paigutamine vahelehel "Categories"
Tehtud tulpdiagramm on esitatud allpool (Joonis 8).

Joonis 8. Loodud tulpdiagramm
Ülesanded:
1. Failist „kirjeldav_statistika.sav” võtke tunnus „kool”, mis vastab küsimusele „Kus Sa õpid/õppisid kirjeldava statistika ainet”. Tulpdiagrammi loomisel esitage tunnuse väärtuseid suhtelises sageduses. Kui tulpdiagramm on loodud, vahetage tulpdiagrammi teljed ja järjestage tulbad. "Properties" aknas vahelehel „Fill&Border” võib muuta
tulpade, raame ja sisu värvi. Valmis tulpdiagrammi lahendus koos muudetud kujundusega on esitatud allpool (Joonis 9).

Joonis 9. Näide tehtud tulpdiagrammist ülesandes 1
2. Failist „vilistlusuuring.sav” võtke tunnused „A12” ja „sugu”. Tulpdiagrammi loomisel valige tüübiks „Stacked”. Lahtrisse „Categoty Axis” pange tunnus „A12” (mis vastab küsimusele ”Kuivõrd olid Teie õpingute aegne töö ja õpitav eriala seotud?”) ja lahtrisse „Define Stacks by” tunnus „sugu”. Kui tulpdiagramm on loodud, kasutage olemasolevaid juhendeid ja pange tulpade peale andmesildid. „Y” teljel sõna „Count” asemel kirjutage „Sagedus”. Tulpdiagrammi lahendus on esitatud allpool (Joonis 10).

Joonis 10. Tehtud tulpdiagramm ülesandes 2
3. Selles ülesandes võrrelge mehi ja naisi kõrvuti tulpades. Kasutades sama tunnuseid ülesandest 2, tehke uus tulpdiagramm valides tüübiks „Clustered”. Esitage tulemusi protsendina valides ”% of cases”. Kui tulpdiagramm on loodud, pange tulpade peale andmesildid. Tulpdiagrammi lahendus on esitatud allpool (Joonis 11).

Joonis 11. Tehtud tulpdiagramm ülesandes 3
4. Failist „vilistlusuuring.sav” võtke tunnus ”A9” mis vastab küsimusele „Kas Te te töötasite”. Tulpdiagrammi loomisel näidake väärtuste suhtelist sagedust protsentides. Vahetage loodud tulpdiagrammil teljed. Järjestage tulbad. Lisage protsendid tulpade peale, ehk märgistage tulbad. Nii märgistatud tulpadel kui ka X teljel on protsendid esitatud komaga. Muutke kuvatavate komakohtade arvu, ehk esitage protsendid tervikuna. Andmesiltidel esitatava teksti suuruse võib muuta „Properties” aknas „Text Style” vahelehel ning määrata soovitud kirja suurus. Vahelehel „Fill&Border” võib muuta tulpade, raame ja sisu värvi. Tulpdiagrammi lahendus on esitatud allpool (Joonis 12).

Joonis 12. Näide tehtud tulpdiagrammist ülesandes 4
Kasutatud allikad:
Osula, K. (2012). Tulpdiagrammi koostamise ja kujundamise juhend. Loetud: http://www.tlu.ee/~kairio/failid/tulpdiagrammspss.pdf
Õunapuu, L. (2014). Kvalitatiivne ja kvantitatiivne uurimisviis sotsiaalteadustes. Loetud: http://dspace.ut.ee/bitstream/handle/10062/36419/ounapuu_kvalitatiivne.pdf